خطوط کشتار

10 / 10
از 1 کاربر

 

این کشتارگاه دارای دو سالن کاملاً مجزا برای کشتار انواع دام می‌باشد که سالن‌های کشتار و بخش‌های جانبی مربوط به پردازش آلایشات آن مجموعاً ١٧١٦ مترمربع زیربنا دارد.:

 

خطوط کشتار گاو، شتر و شترمرغ:

سالن کشتار دام سنگین، به گونه‌ای طراحی و چینش شده است که دام از یک سالن انتظار ٢٤ ساعته، وارد تله‌ی شوک میشود. پس از بیهوشی، به صورت آویزان روی ریل قرار می‌گیرد، ذبح وخونگیری در شرایطی مطلوب انجام می‌شود. سپس با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات صنعتی، شاخ‌بری، پاچه‌زنی، پوست‌کنی، بازکردن سینه، تخلیه‌ی امعاء و احشاء، دوشقه‌کردن، توزین و دو بار شستشوی لاشه، صورت می‌گیرد و نهایتاً لاشه‌ها برای پیش سرد، وارد سالن‌های سردخانه می‌شود. ظرفیت خط کشتار گاوی یکصد رأس، شتر پنجاه نفر و شترمرغ ٢٥ قطعه در شیفت می‌باشد.

 


در کلیه‌ی ایستگاه‌های کاری، استریلیزاتور با آب مناسب برای استریل کردن چاقوها، اره‌های برقی، چنگه‌‌ها و سایر ابزار مورد استفاده قرار دارد. کلیه‌ی اپراتورها، دارای کارت سلامت مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند و از البسه‌ی و وسایل بهداشتی استفاده می‌کنند.

یک دامپزشک با دو دستیار و یک نفر ناظر ذبح شرعی، بر کلیه‌ی عملیات کشتار در این سالن، نظارت دارند و بازرسی‌های لازم را به صورت روتین و مداوم، انجام می‌دهند. خانه‌ی بهداشت کشتارگاه بر مسایل بهداشتی محیط و کارگران، به طور مستمر نظارت دارد.

 

خط کشتار گوسفند و بز:

این سالن، ظرفیت کشتار ٥٠٠ رأس دام سبک را در هر شیفت دارا می‌باشد و به موازات سالن کشتار گاوی، احداث شده است. دام سبک پس از انتظار ٢٤ ساعته، وارد سالن کشتار شده، ذبح و خونگیری انجام می شود و سایر عملیات، مشابه خط کشتار گاوی صورت می‌گیرد و نهایتاً پس از بازدید دامپزشک، توزین و شستشو شده و وارد پیش سردکن می‌گردد.

 

مراحل کشتار

بازرسی دامپزشک و پذیرش دام

دامی که برای کشتار وارد کشتارگاه می شود یا وارداتی است یا از دام های پرواری داخلی است. چنانچه دام کشتاری، وارداتی باشد، دوره­ی قرنطینه را زیر نظر ناظرین سازمان دامپزشکی طی می­نماید، سپس با مجوز حمل سازمان یادشده، به کشتارگاه حمل و در محل مشخصی مورد بازرسی دامپزشک کشتارگاه قرار می­گیرد.

 

-اگر دام مبتلا به نوعی از بیماری باشد طبق دستور دامپزشک به دستگاه لاشه سوز هدایت و سوزانده می­شود.

-اگر بیماری آن نوعی باشد که برای تولید گوشت مناسب نباشد، دامپزشک دستور کشتار اضطراری و استفاده از لاشه­ی دام برای تولید پودر گوشت در کارخانجات تبدیل ضایعات کشتارگاه صادر می­کند.

-اگر دام برای کشتار در خط کشتار، مورد تایید قرار بگیرد، برای کشتار، مورد پذیرش قرار می­گیرد.

 

اصطبل انتظار

پس از تایید و پذیرش دام، وارد اصطبلی به مساحت  مترمربع می­شود که به مدت ٢٤ ساعت دام در آن استراحت می­کند و برای کشتار آماده می­شود. این اصطبل از نظر اصولی که می­بایست در ساخت اصطبل انتظار رعایت شود، کاملاً استاندارد می­باشد، سقف، کف، دیوارها، آبشخورها و راه روها، همه به صورت کاملاً اصولی ساخته شده و زری نظر مسئول فنی بهداشتی(دامپزشک) کشتارگاه، به طور مرتب و ادواری، سمپاشی و ضدعفونی می­شود.

 

 تله­ی شوک

دام سنگین پس از گذراندن دوره­ی انتظار ٢٤ ساعته، وارد قفسه­ی شوک می­شود. با شوکر الکتریکی با ولتاژ خاصی، بیهوش شود و اپراتور پای دام را به جرثقیل بسته و آن را در حالی که کله­ی دام پایین است، روی ریل خط کشتار قرار می­دهد و به بخش ذبح، هدایت می­کند.

 

ذبح یا سرُبری دام

عمل سرُبری که به آن ذبح گفته می­شود، توسط ذابحینی که آموزش های لازم را از طریق دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی دیده­اند، رو به قبله، زیر نظر روحانی مستقر(ناظر شرعی ذبح) با رعایت شرایط ذبح شرعی، صورت می­گیرد. در صورت عدم حضور ناظر یادشده، هیچگونه ذبحی صورت نمی­گیرد.

 

خونگیری

دام، همزمان با ذبح، روی حوضچه­ی خونگیری قرار می­گیرد. زمان لازم برای تخلیه­ی کامل خون از لاشه، پیش بینی و این حوضچه از طول لازم برخوردار است و زمان ایست لاشه نیز منطبق با استانداردهای بین المللی رعایت می­شود و خون استحصالی به اتاق خون که در بخش جانبی خط کشتار قرار دارد، هدایت و از آنجا به کارخانه­ی تولیدپودر خون پمپ می­شود.

 

شاخ بری و پاچه زنی

در این مرحله، اپراتورهایی که بر روی بالابر به پاهای دام و کله، دسترسی دارند، با قیچی پنوماتیک، پاچه ها و شاخ دام را می­برند و به تااق های جانبی مربوطه، هدایت می­نمایند.

 

بخش اول پوست کنی

در سکوی ثابت که اپراتور به پاهای دام اشراف دارد، با چاقوی مخصوص اقدام به پوست کنی بخشی از پاهاه و دم گاو یا شتر می­نماید و ان برای مرحله­ی بعدی پوست کنی آماده می­نماید.

 

پوست کنی نهایی

در حالی که لاشه ی دام بین دو اپراتور قرار دارد، از یک طرف پاهای دام به ستونی گالوانیزه بسته می­شود و از طرف دیگر پوست به زنجیر بسته می­شود و با گردش وینچ و چاقوهای کند دوار برقی، توسط دو اپراتور به عمل پوست کنی کمک می­شود و نهایتاً پوست آزاد شده وارد ترولی شده و به اتاق پردازش پوست، هدایت می­شود.

 

کانوایر مخصوص آلایشات

کله شور

به موازات ریل اصلی کشتارگاه، یک کانوایر گردان در کنار آن استقرار یافته است. در بخش اول این کانوایر، ایستگاه «کله شور» قرار دارد. کله­ی دام در این محل جدا و به چنگه­های این کانوایر متصل می­شود و همراه لاشه­ی مربوطه حرکت می­کند.

 

تخلیه امعاء و احشاء

لاشه بر قسمت بالای یک سینی قرار می­گیرد که از کناره­های آن به طرف داخل سینی، دوشش آب گرم انجام می­شود، اپراتور مربوطه، شکم دام را باز می­کند و امعاء و احشاء را آزاد نموده وارد این سینی می­شود و به اتاق تفکیک و پردازش مربوطه انتقال می­یابد. جگر، دل و قلوه هم به موازات لاشه به همراه کله برای بازرسی دامپزشک به جلو هدایت می­شود.

 

شقه کنی

در این قسمت، اپراتور که بر روی بالابر پنوماتیک قرار دارد، با اره­ی شقه کن، از بالاترین قسمت لاشه، آن را به دو نیم یعنی شقه می­کند.

 

چربی گیری و جداسازی اجزاء حرام

بخشی­های چربی­های لاشه و همینطور رگ نخاع، نری، دنبلان و بخشی از غدد لنفاوی جدا می­شود.

 

بازرسی دامپزشک

در این ایستگاه، دامپزشک و یا دستیار او، ضمن برش زدن به عضله­ی دام، بازدید قسمت هایی از کله، برش زدن به جگر و بازدید شش و سایر بازدیدهای لازم، پس از اطمینان از سلامت گوشت، مجوز ممهور نمدن لاشه یا شقه به مهر دامپزشکی و نصب لیبل لاشه بر آن را صادر می­نماید.

 

ایستگاه شستشوی لاشه

نیم لاشه یا لاشه­ی دام وارد تونل شستشو می­شود و سرتاپای آن با آبی که دمای مناسب دارد، شسته می­شود.

سپس به سمت سردخانه هدایت می­شود و در ایستگاه بعدی نیز قبل از ورود به سردخانه، در انتهایی ترین بخش خط کشتار، شستشوی ثانویه بر روی گردن صورت می­گیرد.

 

واحد جمع‌آوری و پردازش آلایشات خوراکی:

در جوار سالن‌های کشتار، اتاق‌های پردازش آلایشات دام سبک و همچنین دام سنگین قرار دارند. واحد کله‌پاک‌کنی، پاچه‌پاک‌کنی، روده‌پاک‌کنی و لش‌گیری، شکمبه‌پاک‌کنی، نمک‌سود‌کردن پوست، نمک‌سود‌کردن هزارلا، جمع‌آوری چربی، آلایش ضبطی، از جمله واحدهای جانبی سالن‌های کشتار می‌باشند.

 

واحد پردازش آلایش قرمز:

 دل، جگر و قلوه‌ی دام، پس از بازرسی و تایید دامپزشک، شستشو و برای بسته‌بندی، روانه‌ی واحد بسته‌بندی آلایشات می‌شود و براساس سفارش مشتری، به صورت کارتنی یا بشقابی، بسته بندی می‌شود.

 

واحد کله‌پاک‌کنی:

کار پوست‌کنی کله‌ی دام در خط کشتار انجام می‌گیرد، پس از بازدید دامپزشک، کله‌ها از خط کشتار جدا و وارد اتاق کله‌پاک‌کنی می‌شود، ابتدا گوشت کله‌ جداسازی می‌شود، سپس زبان و نهایتاً مغز با دستگاه گیوتین مخصوص، جدا می‌شود. زبان، گوشت کله و مغز، شستشو و برای بسته‌بندی به واحد مربوطه در مجموعه‌ی سردخانه‌ها، انتقال می‌یابد.

 

واحد نمک‌سود‌کردن پوست:

در این کشتارگاه، برای فرآوری اصولی پوست، تلاش مضاعفی صورت می‌گیرد. پوست با استفاده از دستگاه‌های پنوماتیک حذف پوست، بدون بکارگیری چاقو، جداسازی می‌شود و سپس به اتاق پوست، انتقال داده می‌شود. با استفاده از نمک نرم مخصوص، نمک‌گیری و بر روی سکوهای مخصوص، انبارش می‌شود و در بچ‌های مورد نظر برای کارخانجات چرم و سالامبور ارسال می‌گردد.

 

واحد نمک‌سود کردن هزارلا:

هزارلا، بخشی از شکمبه‌ی دام‌، محسوب می‌شود، هزارلای گاو فرآوری شده به شکل قایق می‌باشد و کاملاً سالم و یک‌دست است. فرآوری هزارلا به صورت سنتی می‌باشد و از نمک برای نگه‌داری و نمک سود کردن استفاده می‌شود، اما در پروسه‌ی فرآوری تمام نمک(بیش از ٩٠ درصد) شسته می‌شود و از مواد شوینده در شستشو استفاده نمی‌شود.

 

واحد جمع‌آوری آلایش ضبطی:

اندام‌هایی از دام در پروسه‌ی کشتار، توسط دامپزشک، دستور ضبط آن‌ها داده می‌شود. این آلایشات دو نوع هستند، بعضی باید در کوره‌ی لاشه‌سوز، امحاء شوند و بخشی حسب مورد قابلیت استفاده به عنوان مواد اولیه‌ی تبدیل ضایعات را دارند. برای جلوگیری از آلودگی‌های احتمالی سایر فرآورده‌ها، اتاقی اختصاصاً برای این این نوع آلایشات در نظر گرفته شده است.

 

 واحد روده‌پاکنی و لَش‌گیری:

پس از باز شدن سینه‌ی دام و تخلیه‌ی امعاء و احشاء در سینی شوت مخصوص، این اندام‌ها به اتاق مربوطه، انتقال می‌یابد. در این قسمت ابتدا، شکمبه باز میشود، محتویات آن بر روی نوار نقاله ریخته می­شود و در مواردی که حجم عملیات بالا باشد با استفاده از دستگاه، پرس می‌شود و بلوک‌های تولید شده روی نوارنقاله قرار می­گیرد و به بخش تبدیل ضایعات منتقل می‌شود. روده از مجموعه‌ی شکمبه‌ها، جداسازی می‌شود و به واحد لَش‌گیری هدایت می‌شود. در این قسمت، روده‌ها شستشو می‌شوند و بافت‌های خارجی و درونی آن به وسیله‌ی دستگاه زدوده می‌شود و نهایتاً روده‌های تمیز شده، کلاف و نمک‌سود می‌شود.

 

واحد تمیز کردن سیرابی و شیردان:

این اندام‌ها پس از تفکیک و جداسازی، وارد دستگاه شکمبه‌شور می‌شود، وقتی شستشو و به اصطلاح سفیدبرفی شد، برای بسته‌بندی به واحد بسته‌بندی آلایشات خوراکی در مجموعه‌ی سردخانه‌ها انتقال می‌یابد.

 

واحد پاچه‌پاک‌کنی:

پاچه‌ها ابتدا در آب داغ خوابانده می‌شود، موزدایی و سپس، سُم‌زدایی می‌شوند و پس از شستشوی کامل و سفیدشدن، برای بسته‌بندی به واحد بسته‌بندی آلایشات خوراکی در مجموعه‌ی سردخانه‌ها انتقال می‌یابد.

 

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :